საქართველოს კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ, 2022 წლის 5 დეკემბერს, შპს „დელტა დეველოპმენტ გრუპის“ 2021 წლის 26 აპრილის დაზუსტებული საჩივრის საფუძველზე წარმოებული მოკვლევა დაასრულა, რომელიც სათარჯიმნო-მთარგმნელობითი მომსახურების სფეროში მოქმედი კომპანიების მიერ „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-6 და მე-7 მუხლების (დომინანტური მდგომარეობის ბოროტად გამოყენებისა და კონკურენციის შემზღუდველი შეთანხმების აკრძალვა) შესაძლო დარღვევის ფაქტს ეხებოდა.
საქართველოს კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ 2022 წლის 28 ივნისს დაასრულა სს ,,საქართველოს სადაზღვევო ჯგუფის“ საჩივრის საფუძველზე წარმოებული მოკვლევა, რომელიც ეხებოდა შპს ,,ჯეო ჰოსპიტალსისა“ და სს ,,რისკების მართვისა და სადაზღვევო კომპანია გლობალ ბენეფიტს ჯორჯიას“ მიერ ,,კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-6 მუხლის (დომინანტური მდგომარეობის ბოროტად გამოყენება) სავარაუდო დარღვევის ფაქტს.
მოკვლევის შედეგად, არ დადასტურდა შპს ,,ჯეო ჰოსპიტალსისა“ და სს ,,რისკების მართვისა და სადაზრვევო კომპანია გლობალ ბენეფიტს ჯორჯიას“ მხრიდან კანონდარღვევის ფაქტი. თუმცა, შპს ,,ჯეო ჰოსპიტალსი“ დავალდებულებულ იქნა, სს ,,საქართველოს სადაზღვევო ჯგუფის“ მიმართვის შემთხვევაში, განიხილოს ამ უკანასკნელისთვის შაბათ დღეს ოჯახის ექიმის მომსახურების მიწოდების საკითხი და კომერციულ პირობებზე შეთანხმების მიღწევის შემთხვევაში, თანაბარ და არადისკრიმინაციულ პირობებში, უზრუნველყოს შესაბამისი ხელშეკრულების დადება. გარდა ამისა, კონკურენტული გარემოს გაუმჯობესების მიზნით, სააგენტომ, ქვეყანაში მოქმედ ამბულატორიულ დაწესებულებზე გასცა სათანადო რეკომენდაციები.
საქართველოს კონკურენციის სააგენტომ 2020 წლის 19 თებერვლის №04/44 ბრძანებით დაასრულა შპს „ჯევერს დეველოპმენტის“ საჩივრის საფუძველზე წარმოებული მოკვლევა. მოკვლევა ეხებოდა შპს „აუთდორ.ჯის“ მიერ ქალაქ თბილისში, მდინარე მტკვრის მარჯვენა სანაპიროზე, გარე რეკლამის განთავსების სანებართვო მომსახურების ბაზარზე განხორციელებული ქმედების კონკურენციის კანონმდებლობასთან შესაბამისობის ფაქტს. მოკვლევის შედეგად, შპს „აუთდორ.ჯის“ მიმართ დადგინდა „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-6 მუხლის დარღვევის ფაქტი, რაც გულისხმობს დომინირებული მდგომარეობის ბოროტად გამოყენებას. კომპანიას დაეკისრა კანონით გათვალისწინებული ფინანსური სანქცია და შესაბამის ბაზარზე კონკურენტული გარემოს გაჯანსაღების მიზნით, მიეცა შესაბამისი რეკომენდაცია.
ფოთში მოქმედმა 14-მა სატერმინალო კომპანიამ სააგენტოში წარმოადგინა საჩივარი სს „კორპორაცია ფოთის საზღვაო ნავსადგურის“ მიერ დომინირებული მდგომარეობის ბოროტად გამოყენების ფაქტზე - რაც გამოიხატებოდა ახალი კომბინირებული ტარიფის სავალდებულო წესით შემოღების მცდელობაში. მოკვლევის შედეგად პორტის მიერ დაგეგმილი ახალი სქემა მიჩნეულ იქნა დომინირებული მდგომარეობის ბოროტად გამოყენებად, თუმცა, ვინაიდან სქემა არ იყო ამოქმედებული, პორტს არ დაუდგინდა კანონდარღვევა და არ დაეკისრა სანქცია.
შპს „დუთი ფრი ჯორჯიამ“ კონკურენციის სააგენტოში წარმოადგინა საჩივარი სს „თბილისის თამბაქოს“ მიერ დომინირებული მდგომარეობის ბოროტად გამოყენების სავარაუდო ფაქტზე, რაც, მომჩივანის პოზიციით, გამოიხატებოდა მოპასუხესა და მომჩივანის კონკურენტ კომპანიას შორის პროდუქციის მიწოდების თაობაზე ექსკლუზიური ხელშეკრულების გაფორმებაში. მოკვლევის შედეგად არ დადასტურდა სს „თბილისის თამბაქოს“ მხრიდან დომინირებული მდგომარეობის ბოროტად გამოყენების ფაქტი.
საქართველოს კონკურენციის სააგენტომ საკუთარი ინიციატივით დაიწყო მოკვლევა შპს „ბათუმის ნავთობტერმინალის“ ტერიტორიაზე ეკონომიკურ აგენტთა დომინირებული მდგომარეობის ბოროტად გამოყენების სავარაუდო ფაქტისა და საქართველოს შავი ზღვის პორტებში ნავთობტერმინალთა საქმიანობის ქვეყნის კონკურენციის კანონმდებლობასთან შესაბამისობის დადგენის უზრუნველსაყოფად. მოკვლევის შედეგად არ დადასტურდა შპს „ბათუმის ნავთობტერმინალის“ მხრიდან კონკურენციის კანონმდებლობის დარღვევის ფაქტი.
შპს „ჯორჯიან ტრანს ექსპედიციამ“ კონკურენციის სააგენტოში წარმოადგინა საჩივარი შპს „ტრანს კავკასუს ტერმინალის“ მიერ დომინირებული მდგომარეობის ბოროტად გამოყენების ფაქტზე, რაც, მომჩივანის პოზიციით, გამოიხატებოდა მოპასუხის მიერ კომბინირებული ტარიფის დაწესებაში (რომელშიც ფაქტიურად არ იყო ასახული საექსპედიციო მომსახურების ტარიფი). მოკვლევის შედეგად არ დადასტურდა შპს „ტრანს კავკასუს ტერმინალის“ მხრიდან დარღვევის ფაქტი.
საქართველოს ხორბლისა და პურპროდუქტების მწარმოებელთა ასოციაცია „გლობალაგრომ“ კონკურენციის სააგენტოში წარმოადგინა განცხადება აზერბაიჯანული კომპანია „კარატ ჰოლდინგის“ მიერ დომინირებული მდგომარეობის ბოროტად გამოყენების ფაქტზე, რაც, განმცხადებლის პოზიციით, გამოიხატებოდა ჰოლდინგის მიერ ბაზარზე არასამართლიანი ფასით ოპერირებაში. მოკვლევის შედეგად არ დადასტურდა მოპასუხის მხრიდან დომინირებული მდგომარეობის ბოროტად გამოყენების ფაქტი.

On June 28, 2022, the National Competition Agency of Georgia has completed the investigation based on the complaint of JSC "Georgian Insurance Group", which related to an alleged violation of the Article 6 (abuse of a dominant position) of the Law of Georgia "On Competition" by JSC "Geo Hospitals" and JSC "Risk Management and Insurance Company Global Benefits Georgia". As a result of the investigation, the fact of violation of the law on the part of LLC "GEO Hospitals” and JSC Risk Management & Insurance Company Global Benefits Georgia was not confirmed. However "Geo Hospitals" was instructed to consider the issue of providing family doctor services on Saturday, in case of an appeal from "Georgian Insurance Group". After reaching an agreement on commercial conditions, ensure the conclusion of a corresponding contract under equal and non-discriminatory conditions. In addition, in order to improve the competitive environment, the agency issued appropriate recommendations to ambulatory institutions operating in the country.
Competition Agency of Georgia, by the order №04/44, dated February 19, 2020, has completed an investigation on the basis of a complaint submitted by Ltd “Geverse Development”. As a result of investigation the violation of Article 6 of the law of competition of Georgia was established, which implies abuse of dominant position. The company was imposed a financial sanction under the law and in order to improve the competitive environment in the relevant market, appropriate recommendations have been made. Document Available in Georgian Language
14 terminal companies operating in Poti submitted complaint to the Agency, regarding abuse of dominant position by the JSC “Poti Sea Port” - expressed in introduction of a mandatory new combined tariff. As a result of the investigation, a new scheme introduced by the port was found as an abuse of dominant position, however, the new scheme has not been activated, and violation by the port was not established and no sanctions imposed.
Ltd “Duty Free Georgia” submitted complaint to Competition Agency, regarding alleged violation of the abuse of dominant position by the JSC “Tbilisi Tobacco“. Abuse was derived from the exclusive contract between the defendant and the complainant’s competitor company on the supply of products. As a result of the investigation the abuse of dominant position by JSC ‘Tbilisi Tobacco’ was not established.
Competition Agency of Georgia on own initiative started investigation about the alleged violation of the abuse of dominant position of economic agents in the territory of Ltd “Batumi Oil Terminal”, to ensure the compliance of the activities of Oil Terminals in Georgian Black Sea Ports with the Georgian competition legislation. As a result of investigation the violation of the law of competition of Georgia was not established.
Ltd “Georgian Trans Expedition” submitted complaint to Competition Agency, regarding alleged violation of the abuse of dominant position by the Ltd “Trans Caucasus Terminals”, which was the imposition of a combined tariff by the defendant (which does not actually include a forwarding service tariffs). The investigation did not confirm any violation by Trans Caucasus Terminal LLC. As a result of the investigation the abuse of dominant position by Ltd “Georgian Trans Expedition” was not established.
Georgian Wheat and Bakery Producers’ Association “Globalagro” submitted statement to Competition Agency, regarding alleged violation of the abuse of dominant position by Ltd Azerbaijani Company “Carat Holding”. As a result of the investigation the abuse of dominant position by the defendant was not established.
JSC „Health“ submitted statement to Competition Agency, regarding alleged violation of the abuse of dominant position by the JSC “Balneoservice“. According to the applicant, it was a refusal to hand over water to a competing company. As a result of the investigation the abuse of dominant position by the JSC “Balneoservice” was not established.