კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ, საქართველოს პარლამენტის წევრის მომართვის საფუძველზე, შუშის ნარჩენების შეგროვება/გადამუშავების ბაზრის მონიტორინგი განახორციელა. განხორციელებული მონიტორინგის ფარგლებში დადგინდა, რომ ბაზრის წლიური მოცულობა მცირეა და 2 მილიონ ლარს არ აღემატება. შუშის ნარჩენების შეგროვების ბაზარზე, ბოლო პერიოდში, ახალი კომპანიის შესვლა ფიქსირდება, რის შედეგადაც გაიზარდა შეგროვებული ნარჩენის რაოდენობა, სარეალიზაციო ფასი და ასევე იმ ფიზიკური/იურიდიული პირების რაოდენობაც, რომელთაგანაც ხორციელდება შუშის ნარჩენების შეგროვება.
კონკურენციის ეროვნული სააგენტოს გადაწყვეტილებით, შუშის ნარჩენების შეგროვება/გადამუშავების ბაზარზე საქართველოს კონკურენციის კანონმდებლობის დარღვევის რისკები არ გამოიკვეთა. შესაბამისად, განგრძობადი დაკვირვების წარმოების საფუძველი არ არსებობს.
საქართველოს კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ საავტომობილო საწვავის ბაზრის მონიტორინგი დაასრულა. 2022 წლის 7 თვის მონიტორინგის შედეგების მიხედვით, რუსეთიდან იმპორტირებული საწვავის შემთხვევაში იმპორტის დონეზე და რუმინეთიდან იმპორტირებული საწვავის შემთხვევაში საბაჟო საწყობის თვითღირებულების გათვალისწინებით კონკრეტულ კომპანიებს ფასში კონკურენტული უპირატესობა გააჩნდათ, თუმცა აღნიშნულის ასახვა საცალო ბაზარზე სათანადოდ არ მომხდარა, მიუხედავად იმისა, რომ ამ პერიოდში ფიქსირდებოდა ნავთობზე საერთაშორისო ფასების კლება და ეროვნული ვალუტის კურსის გამყარების ტენდენციაც. მიღებული შედეგების შესაბამისად, კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ საავტომობილო საწვავის ბაზარზე მოკვლევა დაიწყო.
ფარმაცევტული ბაზრის მონიტორინგი მოიცავს 2016 -2020 წლებს. მონიტორინგის მიმდინარეობა დაყოფილია 2 ნაწილად: ზოგადი ეკონომიკური ანალიზი და კონკრეტული/შერჩეული მედიკამენტების ანალიზი. სააგენტოს ძირითადი დაკვირვების ობიექტს წარმოადგენდა მედიკამენტების საცალო ფასები, ფასის ცვლილებაზე მოქმედი ძირითადი გარემოებების გავლენის შეფასება საცალო ფასის ფორმირებაზე. მონიტორინგის ფარგლებში, კონკურენციის ეროვნული სააგენტოს მიერ გაიცა 13 რეკომენდაცია. მონიტორინგი დაიწყო საქართველოს სახალხო დამცველის „2017 წელს საქართველოში ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა დაცვის მდგომარეობის შესახებ“ ანგარიშში მოცემული რეკომენდაციების და საქართველოს პარლამენტის დადგენილების საფუძველზე.
კონკურენციის სააგენტომ განახორციელა ხორბლისა და პურპროდუქტების ბაზრების მონიტორინგი. მონიტორინგის მთავარ მიმართულებას წარმოადგენდა 2018 წლის 10 დეკემბერს პურის მწარმოებელი კომპანიების მიერ პურის სადისტრიბუციო/საბითუმო ფასის კონკრეტული ფაქტის კონკურენციის კანონმდებლობასთან შესაბამისობის შესწავლა.
საკითხის სრულყოფილად შესწავლის მიზნით, სააგენტომ დამატებით ყურადღება გაამახვილა ფქვილის და ხორბლის ბაზრებზე, როგორც პურის ფასის ცვლილებაზე ზეგამვლენ ბაზრებზე. მოქმედი კანონმდებლობის, საერთაშორისო პრაქტიკისა და რეკომენდაციების გათვალისწინებით, შესწავლილ იქნა როგორც პურის ფასის ზრდის კონკრეტული ფაქტის კონკურენციის კანონმდებლობასთან შესაბამისობა, ასევე მონიტორინგის ფარგლებში გამოკვეთილი სხვა გარემოებებიც.
მონიტორინგის ფარგლებში განხორციელებული სიღრმისეული ანალიზის შედეგად, სააგენტოს პოზიციით, 2018 წლის 10 დეკემბერს პურის ფასის ზრდის კონკრეტული ფაქტი გონივრული და თავსებადია ბაზარზე კონკურენტული გარემოსთან, წარმოადგენდა კომპანიების გონივრულ/დანახარჯებზე დაფუძნებულ გადაწყვეტილებას, წინააღმდეგ შემთხვევაში შეუძლებელი იქნებოდა რენტაბელური ეკონომიკური საქმიანობის განხორციელება.
კონკურენციის სააგენტომ განახორციელა ავტოდაზღვევის (CASCO) ბაზრის მონიტორინგი, რომლის ფარგლებშიც, სააგენტოს მიერ მოპოვებულ ინფორმაციაზე დაყრდნობით, დეტალური ანალიზისა და მრავალმხრივი შეფასების საფუძველზე, შესწავლილ იქნა 2015-2019 წლების პერიოდი და დადგინდა შესაბამისი ბაზრის თავსებადობა კონკურენტულ გარემოსთან.
საქართველოს კონკურენციის სააგენტომ დაასრულა საცალო ვაჭრობის ქსელური ობიექტების ბაზრის სექტორული მონიტორინგი, რომელსაც საფუძვლად დაედო საქართველოს პარლამენტის წევრის, ბექა ნაცვლიშვილისა და საქართველოს დისტრიბუტორთა ბიზნეს ასოციაციის მომართვები.
მონიტორინგის პროცესში, სააგენტოს უნდა გაერკვია სადისტრიბუციო კომპანიებსა და საცალო ვაჭრობის ქსელურ ობიექტებს შორის ურთიერთობების პროცესში არსებული, ასოციაციის მიერ პრობლემურად მიჩნეული საკითხების მიმართება ,,კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონთან. როგორც სააგენტოს მიერ მოპოვებული ინფორმაციის დამუშავების შედეგად გამოიკვეთა, შესაბამის ბაზარზე ადგილი არ აქვს ,,კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-6 მუხლის (დომინირებული მდგომარეობის ბოროტად გამოყენება) დარღვევის სავარაუდო ფაქტს, ვინაიდან შესაბამის ბაზარზე არ არსებობს დომინირებული მდგომარეობის მქონე სუბიექტი. ასევე, არ გამოიკვეთა კანონის მე-7 მუხლის (კონკურენციის შემზღუდველი ხელშეკრულება, გადაწყვეტილება და შეთანხმებული ქმედება) სავარაუდო დარღვევის ფაქტი. საბოლოოდ, არსებული საერთაშორისო პრაქტიკის შესწავლისა და ანალიზის საფუძველზე, სააგენტოს მხრიდან გაიცა რეკომენდაცია - საცალო ბაზრის სუსტი მოთამაშეების ინტერსების დამცავი საკანონმდებლო ნორმის შემოღების მიზნით საკანონმდებლო ინიციატივის მომზადებაზე. ასევე, გაცემულ იქნა რეკომენდაცია შესაბამის ბაზარზე მოქმედი ეკონომიკური აგენტების მიმართაც.
კონკურენციის სააგენტომ განახორციელა ჩვილ ბავშვთა კვების ბაზრის მონიტორინგი. მონიტორინგის ფარგლებში, სააგენტოს მიერ მოპოვებულ ინფორმაციაზე დაყრდნობით, დეტალური ანალიზისა და მრავალმხრივი შეფასების საფუძველზე, შესწავლილ იქნა 2014-2019 წლების პერიოდი და დადგინდა შესაბამისი ბაზრის (0-დან 6 თვემდე ჩვილ ბავშვთა კვებისთვის განკუთვნილი ადაპტირებული ნარევი) თავსებადობა კონკურენტულ გარემოსთან.
კონკურენციის სააგენტოს მიერ განხორციელდა სასტუმროების დაჯავშნის ონლაინ პლატფორმების ბაზრის მონიტორინგი. მონიტორინგის ფარგლებში, გამოიკვეთა, რომ ბაზარზე მოქმედ რამდენიმე კომპანიას ხელშეკრულებებში გამოყენებული ჰქონდა ფართო MFN პირობები (საუკეთესო ფასის გარანტია). საუკეთესო საერთაშორისო პრაქტიკის გათვალისწინებით, სააგენტომ კომპანიებს ფართო MFN პირობების კორექტირება მოსთხოვა, რაც მონიტორინგის პროცესშივე იქნა შესრულებული ეკონომიკური აგენტების მხრიდან.
კონკურენციის სააგენტოს მიერ განხორციელდა მგზავრთა ავიაგადაყვანის ბაზრის მონიტორინგი და ამ ბაზარზე არსებული კონკურენტული გარემოს მდგომარეობის შეფასება. მონიტორინგი შედეგად დადგინდა, რომ მგზავრთა ავიაგადაყვანის ბაზარზე ჯანსაღი კონკურენტული გარემოა, ბაზარი ვითარდება, ფართოვდება და არ არსებობს ბაზარზე შესვლის ხელოვნური ბარიერები.

The National Competition Agency, based on the address of the member of the Parliament of Georgia, monitored the glass waste collection/recycling market. According to the monitoring, it was established, that the annual volume of the market is small and does not exceed 2 million GEL. Recently, a new company has entered the glass waste collection market, as a result of which the amount of collected waste, the selling price, and also the number of individuals/legal entities, from which glass waste collection is carried out have increased.
According to the Agency's decision, there were no risks of violation of Georgian competition legislation in the mentioned market. Therefore, there is no basis for continuous monitoring.
Pharmaceutical market monitoring covers the 2016-2020 period. The monitoring process is divided into 2 parts: general economic analysis and analysis of specific / selected medications. The main object of the Agency's study was the retail prices of medicines, assessing the impact of the main circumstances affecting the price change on the formation of the retail price. As part of the monitoring, 13 recommendations have been issued by the National Competition Agency. The monitoring was launched based on the recommendations given in the report -"The Situation in Human Rights and Freedoms in Georgia, 2017” by the Public Defender of Georgia and the resolution of the Parliament of Georgia.
Competition Agency has completed the monitoring of the wheat and bread market, the main goal of which was to study the compliance of the price of bread with the competitive environment on December 10, 2018.
The study was focused on the flour and wheat markets, as they impact the bread price change. In accordance with the current legislation, international practice, and recommendations, the compliance of a specific fact of increasing the price of bread with competition law has been studied, as well as other circumstances identified during the monitoring.
As a result of the in-depth analysis conducted within the monitoring, according to the position of the Agency, the specific fact of an increase of bread price on December 10, 2018, is reasonable and compatible with the competitive environment in the market, was a reasonable / cost-based decision of companies, otherwise, it would be impossible to carry out profitable economic activities.
Competition Agency of Georgia has completed the monitoring of Retail Chain Stores Market, which has started on the base of the submission of Beka Natsvlishvili- Member of Parliament and Georgian Business Distributors Association.
During the monitoring process, the Agency should have found out the existed problematic issues, identified by the Association between the distribution companies and the retail chain, whether they were compatible with the Law of Georgia on Competition. Based on the information obtained by the Agency, there was not identified violation of Article 6 (Abuse of Dominant Position), accordingly, there was not any particular retail chain store with a dominant condition on the relevant market. Also, the fact of an alleged violation of Article 7 (Restrictive Agreements, Decisions, and Concerted Practices) of the law has not revealed. Finally, based on the study and analysis of international practice, the Agency issued the recommendation about starting the preparation of a legislative initiative to pass the legal norms for protecting the rights of weaker players on the retail market. As well as, the recommendation has given to the undertakings of the relevant market
Competition Agency of Georgia monitored Baby Food Market. The agency monitored the adapted formulas for infant feeding under 6 months on the relevant market, the study was conducted in 2014-2019. Considering the market concentration index, the proportional distribution of big companies, and other factors studied for competition assessment on the market during the monitoring process, the agency revealed that the relevant market was compatible with the competitive environment.
The Competition Agency of Georgia monitored the Online Hotel Booking Platforms market. The monitoring revealed that certain economic agents that had built broad MFN terms in their contracts (best price guarantee). In line with the best international practice, the agency required to them to correct broad MFN conditions and this requirement was fulfilled until the monitoring finished.
The Competition Agency of Georgia monitored passenger air transportation market and assess the competitive environment on the market. The monitoring has shown the following characteristics of the market: the existence of the healthy competitive environment, market was expanding and widening and there were not any artificial barriers for market entry.
The Competition Agency of Georgia conducted Coffee Market Monitoring. The monitoring has not revealed any factual circumstances that violated competition legislation, however, the Agency issued several recommendations toward the relevant authority regarding the stricter quality control of the products and necessity for further elaboration of the adulterants in coffee products.