საქართველოს კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ 2022 წლის 20 სექტემბერს დაასრულა შპ ,,ეი. სი. ეი“-ს (ს/ნ 401987597) 2022 წლის 10 მარტის საჩივრის საფუძველზე წარმოებული მოკვლევა, რომელიც ეხებოდა ტურისტული მომსახურების სფეროში მოქმედი შპს ,,ბი ეს თი“-ს (ს/ნ 400191396) მიერ „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის 11(3) მუხლის (ეკონომიკური აგენტების არაკეთილსინდისიერი ქმედებების აკრძალვა) მე-2 პუნქტის ,,დ“ ქვეპუნქტის შესაძლო დარღვევის ფაქტს. მოკვლევის შედეგად, დადასტურდა „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის 11(3) მუხლის დარღვევა, რაც გამოიხატებოდა შპს ,,ბი ეს თი“-ს მხრიდან მომჩივანის იდენტური სასაქონლო ნიშნებისა და სატრანსპორტო საშუალებების იერსახის უკანონო გამოყენებაში. სააგენტოს გადაწყვეტილების საფუძველზე, ხსენებულ კომპანიას დაეკისრა შესაბამისი ფინანსური სანქცია და დაევალა კანონდარღვევის დაუყოვნებლივ აღმოფხვრა.
საქართველოს კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ 2021 წლის 28 დეკემბერს დაასრულა შპს ,,დელტა დეველოპმენტ გრუპის“ 2021 წლის 26 აპრილის საჩივრის საფუძველზე წარმოებული მოკვლევა, რომელიც ეხებოდა სათარჯიმნო/მთარგმნელობითი მომსახურების სფეროში მოქმედი 5 კომპანიის მიერ „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის 11(3) მუხლის (ეკონომიკური აგენტების არაკეთილსინდისიერი ქმედებების აკრძალვა) შესაძლო დარღვევის ფაქტს.
მოკვლევის შედეგად დადასტურდა 2 მოპასუხე ეკონომიკური აგენტის: შპს „თბილისის ბიზნეს სახლისა“ (ს/ნ: 404482608) და შპს „თბილისის ბიზნეს სახლის“ (ს/ნ: 204564293) მიერ „კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის 113 მუხლის დარღვევა. დარღვევა გამოიხატებოდა საქმიან და კომერციულ ურთიერთობებში ISO 9001:2015 სერტიფიკატისა და IQNET-ის შესაბამისი ლოგოს უკანონო გამოყენებაში, რაც სააგენტოს შეფასებით, წარმოადგენს კომპანიის პრეზენტირებას/რეკლამირებას ცრუ ინფორმაციის გავრცელების გზით. სააგენტოს გადაწყვეტილების საფუძველზე ხსენებულ კომპანიებს დაეკისრათ შესაბამისი ფინანსური სანქცია და დაევალათ კანონდარღვევის დაუყოვნებლივ აღმოფხვრა.
საქართველოს კონკურენციის ეროვნულმა სააგენტომ 2021 წლის 20 ივლისს დაასრულა შპს „ალგორითმის“ (ს/ნ: 205043237) საჩივრის საფუძველზე წარმოებული მოკვლევა, რომელიც ეხებოდა შპს „ალგორითმის (ს/ნ: 402084980) მხრიდან არაკეთილსინდისიერი კონკურენციის ფაქტს. მოკვლევის შედეგად დადგინდა ,კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-11 ტერცია (ეკონომიკური აგენტების არაკეთილსინდისიერი ქმედებების აკრძალვა) მუხლის მე-2 პუნქტის „ა“ ქვეპუნქტის (კომუნიკაციის ნებისმიერი საშუალების გამოყენებით საქონლის შესახებ ისეთი ინფორმაციის გადაცემა, რომელიც მომხმარებელს არასწორ წარმოდგენას უქმნის და ამით გარკვეული ეკონომიკური ქმედებისაკენ უბიძგებს) დარღვევის ფაქტი, რაც გამოიხატებოდა პროდუქციის ისეთი ფორმით პრეზენტირებაში/რეკლამირებაში, რაც შეცდომაში შემყვანია და არასწორ წარმოდგენას უქმნის მომხმარებელს.
საბოლოოდ, სააგენტოს გადაწყვეტილების საფუძველზე მოპასუხე შპს „ალგორითმს (ს/ნ: 402084980) დაევალა კომპანიის სარეკლამო პოლიტიკა აწარმოოს იმგვარად, რომ თავიდან იქნას აცილებული მისი და მომჩივანი კომპანიის აღრევისა და მომხმარებლის შეცდომაში შეყვანის რისკი.
საქართველოს კონკურენციის სააგენტომ 2020 წლის 30 სექტემბერს დაასრულა სს „სადაზღვევო კომპანია უნისონის“ საჩივრის საფუძველზე წარმოებული მოკვლევა, რომელიც ეხებოდა სს „სადაზღვევო კომპანია ალდაგის“ ბათუმის რეგიონალური წარმომადგენლის მხრიდან კონკურენტი კომპანიის რეპუტაციის შემლახავ საქმიანობას.
მოკვლევის შედეგად დადგინდა ,,კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-11 ტერცია მუხლის (ეკონომიკური აგენტების არაკეთილსინდისიერი ქმედების აკრძალვა) მე-2 პუნქტის ,,გ“ ქვეპუნქტის (ეკონომიკური აგენტის მიერ კონკურენტის რეპუტაციის შელახვა, მისი უსაფუძვლო კრიტიკა ან დისკრედიტაცია) დარღვევის ფაქტი, რაც გამოიხატებოდა სს „სადაზღვევო კომპანია ალდაგის“ წარმომადგენლის მიერ სამსახურებრივი ელექტრონული ფოსტის მეშვეობით სს „სადაზღვევო კომპანია უნისონის“ რეპუტაციის შემლახავი ცნობების გავრცელებაში. საბოლოოდ, სს „სადაზღვევო კომპანია ალდაგს“ დაევალა - დაუყოვნებლივ უზრუნველყოს გავრცელებული ცნობების უარყოფა შპს ,,Caucasian Metals Terminal“-ისათვის ოფიციალური წერილის გაგზავნის გზით და აღნიშნული ქმედების თაობაზე ინფორმაცია წერილობითი ფორმით მიაწოდოს სს „სადაზღვევო კომპანია უნისონს“ და საქართველოს კონკურენციის სააგენტოს.
საქართველოს კონკურენციის სააგენტომ 2020 წლის 14 სექტემბერს დაასრულა შპს ,,ჯი-თი მოტორსის“ საჩივრის საფუძველზე წარმოებული მოკვლევა, რომელიც ეხებოდა შპს ,,ჯ.თ. მოტორსის“ მხრიდან განხორციელებულ სარეკლამო აქტივობებს, რასაც შეცდომაში შეჰყავდა მომხმარებელი.
მოკვლევის შედეგად, შპს ,,ჯ.თ. მოტორსის“ მიმართ დადგინდა ,,კონკურენციის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-11(3) მუხლის (ეკონომიკური აგენტების არაკეთილსინდისიერი ქმედების აკრძალვა) მე-2 პუნქტის ,,ა“ ქვეპუნქტის (კომუნიკაციის ნებისმიერი საშუალების გამოყენებით საქონლის შესახებ ისეთი ინფორმაციის გადაცემა, რომელიც მომხმარებელს არასწორ წარმოდგენას უქმნის და ამით გარკვეული ეკონომიკური ქმედებისაკენ უბიძგებს) დარღვევის ფაქტი. ამასთან, მოკვლევის მიმდინარეობის პროცესში, შპს ,,ჯ.თ. მოტორსის“ მიერ აღმოფხვრილ იქნა კონკურენციის კანონდარღვევის ფაქტი. კერძოდ, ინტერნეტ სივრცეში განთავსებული, ყველა სადავო სარეკლამო რგოლი შესაბამისობაში იქნა მოყვანილი კონკურენციის კანონმდებლობასთან. საბოლოოდ, კონკურენციის კანონმდებლობის დარღვევის ფაქტის დადასტურებასთან ერთად, შპს ,,ჯ.თ. მოტორსს“ დაევალა, რომ თავისი სარეკლამო კომპანია სამომავლოდ აწარმოოს იმგვარად, რომ თავიდან იქნეს აცილებული მისი და მომჩივანი კომპანიის აღრევა და მომხმარებლის შეცდომაში შეყვანა.
შპს „დაზგამ“ კონკურენციის სააგენტოში წარმოადგინა საჩივარი შპს „სოლვეის“ მხრიდან არაკეთილსინდისიერი კონკურენციის ფაქტზე, რაც, მომჩივანის პოზიციით, გამოიხატებოდა შპს „სოლვეის“ მიერ მომჩივანი კომპანიის ვებ-გვერდის (dazga.ge) ანალოგიური სახელწოდების ვებ-გვერდის ქართული „გე დომენის“ (დაზგა.გე) გამოყენებით მომხმარებლის შეცდომაში შეყვანაში. სააგენტომ დაადგინა შპს „სოლვეის“ მხრიდან არაკეთილსინდისიერი კონკურენციის ფაქტი და კომპანიას დარღვევის ფაქტის აღმოფხვრა დაავალა.
შპს „დიზაინ ჰაუსმა“ კონკურენციის სააგენტოში წარმოადგინა საჩივარი შპს „დნას“ არაკეთილსინდისიერი კონკურენციის ფაქტზე, რაც, მომჩივანის პოზიციით, გამოიხატებოდა სოციალურ ქსელ Facebook-ზე - შპს „დიზაინ ჰაუსის“ რეპუტაციისა და ინტერესის შემლახველი ცნობების გავრცელებაში. შპს „დნას“ დაუდგინდა დარღვევა და დაევალა - სოციალურ ქსელ Facebook-ის გვერდიდან იმ პოსტების წაშლა, რომელიც მომხმარებელს შპს „დიზაინ ჰაუსის“ შესახებ არასწორ ინფორმაციას აწვდიდა.
შპს „აიტექნიკმა“ კონკურენციის სააგენტოში წარმოადგინა საჩივარი შპს „აიპლუსის“ არაკეთილსინდისიერი კონკურენციის სავარაუდო ფაქტზე. მოკვლევის შედეგად, საქმეში განხილული რამდენიმე ეპიზოდიდან ერთ-ერთში, კერძოდ, ვებ- გვერდ - www.itechnics.ge-ის მართვის ნაწილში, დადგინდა შპს ,,აიპლუსის“ მხრიდან არაკეთილსინდისიერი კონკურენციის ფაქტი და კომპანიას დაევალა დარღვევის აღმოფხვრა.
„ს. ვირსალაძის სახელობის სამედიცინო პარაზიტოლოგიისა და ტროპიკული მედიცინის სამეცნიერო კვლევითი ინსტიტუტმა“ კონკურენციის სააგენტოში წარმოადგინა საჩივარი შპს „სამედიცინო პარაზიტოლოგიისა და ტროპიკული მედიცინის კვლევითი ინსტიტუტის“ არაკეთილსინდისიერი კონკურენციის ფაქტზე, რაც, მომჩივანის პოზიციით, გამოიხატებოდა Facebook-ის გვერდზე კვლევითი ინსტიტუტის შესახებ რეპუტაციის შემლახველი ცნობების გავრცელებაში, თანამშრომლების მოსყიდვაში და ა.შ. მოკვლევის შედეგად, სააგენტომ დაადგინა დარღვევა და მოპასუხეს დარღვევის აღმოფხვრა დაავალა.

unknown_value_please_contact_support
On December 28, 2021, the Georgian National Competition Agency completed the investigation conducted based on the complaint of "Delta Development Group" Ltd. submitted on April 26, 2021, concerning an alleged violation of Article 11(3) of the Law of Georgia "on Competition" (Prohibition of the unfair actions of undertakings) by 5 companies operating in the field of translation service.
The investigation confirmed the violation of Article 11(3) of the Law of Georgia "on Competition" by 2 respondent undertakings: Tbilisi Business House Ltd (ID: 404482608) and Tbilisi Business House Ltd (ID: 204564293). The violation was followed by the illegal use of the ISO 9001: 2015 certification and the relevant IQNET logo in business and commercial relations, which, according to the Agency, is the presentation/advertising of the company by spreading false information.
“Algorithm” Ltd. Case
2021-07-22
On July 20, 2021, the Georgian National Competition Agency has completed the investigation based on the complaint of Algorithm Ltd (s / n: 205043237) regarding the unfair competition by Algorithm Ltd (s / n: 402084980). As a result of the investigation, it has revealed the violation of paragraph 2(a) - provision of information about goods by any means of communication (including, through improper, unfair, unreliable, or clearly false advertising), which misleads consumers and encourages them to perform certain economic actions, of the Article 113– Prohibition of the Unfair Actions of Undertakings of the Law of Georgia on Competition, which was manifested in the presentation/advertising of the product in a way that misleads the consumers. Finally, based on the decision of the Agency, the respondent "Algorithm" Ltd (ID: 402084980) has been instructed to avoid the risk of confusion between it and the applicant company and misleading the customer during conducting the advertising policy of the company.
The case of "Free spirit tours" Ltd
2021-04-29
On April 27, 2021, the Georgian National Competition Agency completed the investigation conducted based on a complaint submitted by "Free Spirit Tours" Ltd. relating to an alleged violation of Article 11 (3) (Prohibition of the unfair actions of undertakings ), paragraph 2, sub-paragraph e (receipt, use or dissemination of scientific-technological, production or trade information or commercial secrets without the consent of their owner) of the Law of Georgia "on Competition" by "Sphinx Travel" Ltd.
Based on the conducted investigation, the fact of unfair competition by "Sphinx Travel" Ltd has not been confirmed.
The Case of “Insurance Company Aldagi”
2020-10-07
On October 30, 2020, the Georgian Competition Agency has completed an investigation conducted based on a complaint of JSC “Insurance Company Unison”, alleging that the Batumi regional representative of JSC Aldagi Insurance Company had damaged the competitor's reputation.
The investigation revealed the violation of the Article 113 (Prohibition of the unfair actions of undertakings) paragraph 2, C ((undermining by an undertaking of a competitor’s business reputation (by creating an incorrect impression regarding the undertaking, products, entrepreneurial or trade activities), its unreasonable criticism or discrediting)) of the Georgian Law on Competition, specifically, this concerned the dissemination of information damaging the reputation of JSC Insurance Company Unison by the representative of JSC "Aldagi Insurance Company" via official e-mail. Finally, JSC "Aldagi Insurance Company" was instructed to immediately ensure the denial of the spread information by sending an official letter to "Caucasian Metals Terminal" Ltd. and to provide JSC "Insurance Company Unison" and the Georgian Competition Agency with the information about the action.
The case of “GT Motors” Ltd
2020-09-15
On September 14, 2020, the Georgian Competition Agency has completed the investigation conducted based on a complaint of "G-T Motors" Ltd. related implemented advertising activities by "G.T. Motors" LTD, which misled the customer.
The investigation revealed the violation of the Article 11(3) (Prohibition of the unfair actions of undertakings) paragraph 2, A (provision of information about goods by any means of communication (including, through improper, unfair, unreliable or clearly false advertising), which misleads consumers and encourages them to perform certain economic actions)of the Georgian Law on Competition by the "G.T. Motors" LTD. However, during the investigation, "G.T. Motors" LTD eliminated the fact of competition violation. In particular, all disputed advertisements posted on the Internet were brought into compliance with Competition Law. Finally, with the confirmation of the fact of violation of the competition legislation, "G.T. Motors" LTD was instructed to run its advertising company in the future in such a way as to avoid confusion between it and the applicant company and to mislead the customer.
CASE OF LTD “DAZGA”
2018-10-18
LTD “DAZGA” submitted a complaint to the Competition Agency regarding the unfair competition conduct by LTD “SOLWAY.” According to the complainant, LTD “SOLWAY” misguided users by using the webpage, with the “GE domain”, analogical to the one belonging to LTD “DAZGA” (dazga.ge). The Agency considered the conduct of LTD “SOLWAY” as unfair competition act and obliged the company to discontinue the violation.
CASE OF LTD “DESIGN HOUSE”
2018-05-30
LTD “DESIGN HOUSE” submitted a complaint to the Competition Agency regarding the unfair competition conduct by “DNA.” According to the complainant, “DNA” distributed information, disruptive of the reputation and interest of LTD “DESIGN HOUSE,” via social media - Facebook. The Competition Agency considered the Conduct of “DNA” as unfair competition act and obliged the alleged party to remove the Facebook posts, providing wrong information to users regarding LTD “DESIGN HOUSE.”
CASE OF “ITECHNICS”
2017-07-19
CASE OF “ITECHNICS” LTD “ITECHNICS” submitted a complaint to the Competition Agency regarding the unfair competition conduct by LTD “IPLUS.” As a result of investigation, unfair competition conduct by LTD “IPLUS”, namely the episode of www.itechnics.ge, was detected. The Agency obliged the company to discontinue the violation.
CASE OF PARASITOLOGICAL INSTITUTE
2016-09-15
“S. Virsaladze Institute of medical Parasitology and tropical medicine” submitted a complaint to the Competition Agency regarding the unfair competition conduct by LTD “Research Institute of Medical Parasitology and Tropical Medicine.” According to the complainant, the alleged party distributed information via Facebook.com disruptive of the reputation of the complainant, bribing its staff, and etc. As a result of investigation, the Agency established a violation fact and obliged the alleged party to discontinue the violation.